Elektroniczne głowice regulacyjne - Automatyka kotłowni i ogrzewania

Przejdź do treści

Elektroniczne głowice regulacyjne

Głowice
Budynek zbudowany, ściany ocieplone, nowoczesny kocioł grzewczy pracuje, grzejniki o małej pojemności wody grzewczej zainstalowane, głowice termostatyczne regulują temperatury w pomieszczeniach a rachunek za paliwo do ogrzewania i tak przyszedł bardzo wysoki.

Czy i co można jeszcze zrobić aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania ?!!!

Można ograniczać koszty ogrzewania, redukując temperatury w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy np. z temperatury komfortowej 21st.C do temperatury ekonomicznej 18st.C. Idealnym przykładem takiego działania jest redukcja temperatury w sypialni podczas dnia, oraz redukcja temperatury pokoi dziennych w nocy, poprzez "przykręcanie" głowic termostatycznych. Problem polega na tym, że o "przykręceniu" głowic trzeba pamiętać, a w momencie kolejnego rozpoczęcia użytkowania pomieszczenia będziemy mieli przez pewien czas (0,5-1h od ponownego otwarciu głowicy) wrażenie chłodu, zanim pomieszczenie nie osiągnie ponownie temperatury komfortowej.
Rozwiązaniem problemu są elektroniczne głowice regulacyjne, montowane na zaworach regulacyjnych poszczególnych grzejników, wyposażone w elektroniczny programator godzinowo-temperaturowy oraz silnik krokowy, sterujący zaworem regulacyjnym grzejnika.  Głowica o określonej porze doby zmienia stopień otwarcia zaworu grzejnikowego, dokonując precyzyjnej (tolerancja 0,5st.C) regulacji temperatury w pomieszczeniu. Dla każdego dnia tygodnia niezależnie można wyznaczyć od 3 do 7 przedziałów pracy z temperaturą komfortową, ustalając jej wartość różną dla każdego przedziału. Wyposażenie grzejników w elektroniczne głowice regulacyjne pozwala na oszczędności kosztów ogrzewania (paliwo grzewcze) do 30% łacznej wartości rachunku za ogrzewanie. Głowica zasilana jest przez 2 baterie AA, które "wystarczą" na około 3 lata pracy. Nie ma zatem potrzeby prowadzenia jakiejkolwiek instalacji zasilającej, a proces montażu sprowadza się do przykręcenia głowicy do zaworu regulacyjnego grzejnika. Głowice występują w różnych wesjach: jako autonomiczne (pracujące samodzielnie) lub sterowane radiowo - współpraca z kontrolerem całego budynku sterowanym przez internet, lub telefon komórkowy.
Wróć do spisu treści